ארכיון
 Main
חדש באויר

גלגלים

מידענות

משחק רשת

חדש במדע

תוכנת השבוע

בנית אתרים

השבוע בהיסטוריה

נקודת חן

מדענים וממצאים

מורשת

אנימצית השבוע
 


אחד העם

 

מעילוי בתלמוד ובפוסקים בעיירה קטנה באוקראינה, הפך אשר גינצברג ל"אחד העם", כותב שמאמריו הבהירים והמדויקים היו אבן דרך לרבים. האיש שהעדיף את האיכות על הכמות.

 

"אחד העם" נולד בשם אשר גינצברג  ב 1856 בעיירה קטנה באוקראינה למשפחה יהודית. כבר בגיל צעיר הצטיין בלימודיו בתלמוד ובפוסקים, אך החליט לוותר על קריירה בישיבה לטובת השכלה כללית אותה רכש בגרמניה.

בגיל 30 עבר לאודסה והיה לאחד ממנהיגי תנועת "חובבי ציון", בגיל 33 הקים מסדר חשאי בתוך התנועה שנקרא "בני משה". "בני משה", היו חבר אנשים נבחרים, שהאמינו בתחייתו הלאומית של עם ישראל. שפתם הייתה עברית, ומאוחר יותר היו ממקימי בית הספר העבריים הראשונים והמושבה (כיום עיר) רחובות.

 

גינצברג התפרסם לראשונה במאמרו "לא זו הדרך" והותיר רושם רב על קוראיו. משנת פרסום המאמר ב1889 הוא נודע בשם "אחד העם" השם בו חתם את המאמר.

מאמריו של "אחד העם", היו הדרך של אשר גינצברג להביע דעתו ולהשפיע. מאמריו היו בהירים ומדויקים, חדורי ערכים ומבוססים על התרבות היהודית.

 

"אחד העם", ביקר בארץ ישראל בתור כתב כמה וכמה פעמים. ב1891 פרסם "אחד העם"  מאמר עם ביקורת קשה על התנהלות ההתיישבות היהודית החדשה בארץ, על פקידיו של רוטשילד, ועל הנפשות הפועלות בקרב ההנהגה. בביקורו הבא טען שהישוב היהודי צריך להיות מרכזו הרוחני לעם היהודי. "אחד העם" המשיך את המגמה מ"בני משה" וטען שלא כמות האנשים היא החשובה אלא איכותם, כלומר לדעתו מיעוט נבחר צריך לשבת בישראל.

בגלל דעותיו אלה, דחה את הרעיון הציוני ואת חזונו של הרצל להקמת בית לאומי לרוב היהודים. הוא אמנם לקח תפקיד בקונגרס הציוני ובתנועה הציונית, אך תפקיד תרבותי בלבד בתור עורך ירחון ומנהל הוצאת ספרים.

 

כשהיה בן 41 עבר ללונדון שם חי 15 שנה, ובגיל 56 עלה ארצה והשתקע בתל אביב עד יום מותו.

חזונו של גינצברג לא התממש, מאורעות המאה ה-20 לא הותירו לו סיכוי וב1948 קם בית לאומי לעם היהודי ולא מרכז רוחני, אך מאמריו של "אחד העם" הותירו רושם על רבים. ערכיו המוסריים והרוחניים היו חלק משמעותי בחינוך בדורו, ועד היום יש הגורסים כי עדיפה האיכות על הכמות...