ארכיון
 Main
חדש באויר

גלגלים

מידענות

משחק רשת

חדש במדע

תוכנת השבוע

בנית אתרים

השבוע בהיסטוריה

נקודת חן

מדענים וממצאים

מורשת

אנימצית השבוע
 


 

לאה גולדברג.

 

לאה גולדברג היא אחד מסמלי התרבות הישראלית . את שיריה ניתן לשמוע בכל גן ילדים בישראל ומחזותיה הוצגו בכמעט כל תאטרון עברי. סיפורה של המשוררת שכתבה שירים מודרניים במשקל קל...

 

לאה גולדברג נולדה ב1911 בעיר קינסברג שבפרוסיה.  בימי מלחמת העולם הראשונה ברחה עם משפחת לאוקראינה, וב1918, עם סיום המלחמה , השתקעה בליטא עם משפחתה.

בגיל 7 החלה ללמוד בגימנסיה העברית שבעיר מגוריה קובנא, וב1933, בהיותה בת 22 הייתה לדוקטור לבלשנות שמית.

 

גולדברג השתייכה ל"פתח", קבוצה של סופרים עבריים תושבי ליטא. עוד לפני שעלתה לארץ כתבה לעיתונים דוברי עברית שהופצו בליטא, בשנת עלייתה לארץ, 1935, הוציאה את ספר שיריה הראשון "טבעות עשן".

 

עם עלייתה לא הייתה גולדברג רק סופרת, אלא גם מורה בתיכון בתל אביב, וחברת מערכת בעיתונים הידועים "דבר" ו"על המשמר".

 

לאה גולדברג לא כתבה רק לעיתוני "מבוגרים", בעת שהייתה חברת מערכת בעיתונים הגדולים, כתבה גם בעיתונים "דבר לילדים" ו"על המשמר לילדים". כמו כן, ערכה במשך שנה את ספרי הילדים של הוצאת "ספריית הפועלים" ומאוחר יותר כתבה ספרי ילדים ידועים כמו "דירה להשכיר", "איה פלוטו" ועוד.. 

את שירי הילדים המוכרים שלה דוגמת "מה עושות האיילות" (שביצע אריק איינשטין וחידשה יהודית רביץ) ו"פזמון ליקינטון", שרים ילדים עד ימינו אלה.

כתיבתה לילדים הייתה מאופיינת בדמיון ובכבוד רב שרכשה לקורא הצעיר. ניכרה הכרותה עם עולם הילדים והזדהותה עימם.  

 

כתיבתה למבוגרים הייתה שונה באופן טבעי מכתיבתה לילדים, אך לא הפוכה. גם בסיפורי ה"מבוגרים" שלה עסקה בעניינים יומיומיים שהוארו באור חדש. שירי וסיפורי האהבה שלה היו מאופיינים בכמיהה הגופנית והנפשית לאהבה, מול כאב אבדנה. יצירותיה המפורסמות למבוגרים : "בעלת הארמון", "והוא האור", "סליחות" ועוד...

 

בשנת 52' החלה להרצות באוניברסיטה העברית, וב63', בהיותה בת 52, עמדה בראש החוג לספרות השוואתית. גולדברג כמו בני חבריה שלונסקי ואלתרמן, השתייכה לקבוצת הכותבים "יחדיו" . קבוצה זו בראשות שלונסקי הוציאה לאור שני מגזינים ידועים : "טורים" ו"כתובים".

 

גולדברג הייתה פורייה מאוד מבחינה ספרותית בשנות חייה, בנוסף לשירים ולסיפורים הרבים שכתבה, תרגמה גולדברג יצירות מופת כדוגמת : "מלחמה ושלום", "פר גינט" ועוד...

 

גולדברג זכתה בפרס רובין, ובתואר כלת פרס ישראל זכתה אחרי פטירה  ב 1970 ממחלת הסרטן.

 

אמה של לאה , צילה גולדברג, שנפטרה 13 שנים אחריה, ביקשה שיחרטו על המצבה שלה רק את המילים  "אמא של לאה גולדברג"...